Diagnoza i naprawa zalanego telefonu. Co robimy z utopionym urządzeniem.

Podsumowanie:

Zalany telefon do diagnozy i naprawy

 

Diagnoza i naprawa zalanego telefonu. Co robić z utopionym urządzeniem. Naprawa telefonu po kontakcie z cieczą.

Napisałem ten artykuł, aby poukładać w logiczną całość wszystkie informacje na temat naprawy telefonu po kontakcie z cieczą. Zacznę od początku, czyli co powinieneś zrobić zaraz po kontakcie urządzenia z cieczą, opiszę cały proces naprawy punkt po punkcie i co też istotne, jak wygląda wycena takiej naprawy.Sama diagnoza i naprawa zalanego telefonu zawiera wiele szczegółowych informacji. Jest problem aby przekazać wszystkie dane w trakcie kilkuminutowej rozmowy z klientem. Ryzyko, że coś ważnego mi umknie, jest na tyle duże, że wolę, wszystko dokładnie opisać tutaj. Kończę ten trochę przydługi wstęp, który może nawet wydawać się zabawny, bo wszystko co powinieneś zrobić mogę streścić w dwóch prostych punktach. Pierwszy to nie rób nic, drugi to dostarcz telefon jak najszybciej do serwisu. Wolę aby cały proces był transparentny bez miejsca na ewentualne niedomówienia, z tego powodu opiszę go dokładnie.

Serwis-Xiaomi

Telefon wpadł do wody, co robić?

Po pierwsze nie rób nic.

Gotowy? To zaczynamy. Twój telefon wpadł do umywalki w łazience. Jest po fakcie. Niewiele możesz zrobić. Sprawdź czy telefon reaguje, jeżeli TAK wyłącz go. W przypadku kiedy telefon się wyłączył nie rób nic. Te NIC jest bardzo istotne. Wyobraź sobie, że większość telefonów umiera, bo właściciele nie znają tej złotej zasady. Wkładanie telefonu do popularnego ryżu jest mitem internetu. Ryż nie wyciągnie wody z wnętrza telefonu.

Po drugie dostarcz telefon jak najszybciej do serwisu.

Dostarcz telefon do serwisu jak najszybciej, najlepiej taki w którym znają Twoją markę telefonu i mają do niej części zamienne.

Nie używaj telefonu. Nie dotykaj do suszarki, nie kładź na kaloryferze. To szkodzi, nie pomaga.

Najważniejsza zasada telefonu po kontakcie z cieczą.

Nie podłączaj telefonu do ładowania ani do komputera!

Resztki wody wewnątrz urządzenia może spowodować zwarcie i nieodwracalne uszkodzenie urządzenia. 
Jeżeli już podłączyłeś telefon do ładowarki, trudno. Nie jest to jeszcze wyrok śmierci, ale szanse uratowania są niższe.

Trzeci punkt jest opcjonalny, dla osób z doświadczeniem, który nieumiejętnie zastosowany przyniesie więcej złego niż dobrego. Odepnij baterię od płyty głównej.

Ten punkt jest tylko dla osób z doświadczeniem – Odepnij baterię od płyty głównej. Pamiętaj tylko NIC na siłę. Nie jest to punkt obowiązkowy a możesz  w ten sposób uszkodzić telefon. Zadanie utrudnia jeszcze fakt, że nowsze modele coraz częściej są wyposażone w klejoną klapkę obudowy. Jeżeli nie masz doświadczenie po prostu udaj się na poszukiwania serwisu. My w Error24.pl przyjmujemy tylko Xiaomi i iPhone, jeżeli używasz produktów którejś z naszych  ulubionych marek, zapraszam. Do innych telefonów nie mamy części zamiennych, więc nie wykonalibyśmy usługi na odpowiednim poziomie.

Naprawa Wysyłkowa

Niżej zdjęcie Mi9T, po kontakcie z cieczą. Zdjęcie przedstawia telefon zaraz po zdjęciu klapki tylnej.

diagnoza i naprawa zalanego telefonu krok 1

Ile kosztuje naprawa zalanego telefonu?Ile to potrwa?

Przy telefonach które miały kontakt z cieczą nigdy nie robię wyceny przed naprawą. Musiałbym wypisać wszystkie możliwe usterki, podzespoły, do tego znaleźć płytę główną. Ten sam efekt da telefon do wróżbity Macieja. Ile potrwa taka naprawa? To już sporo łatwiejsze pytanie. Wszystko zależy oczywiście od modelu stanu itd, ale najczęściej trwa to dwa, trzy dni i telefon jest gotowy do odbioru. 

Po zalaniu nie działa mi LCD, telefon zgasł ile to może kosztować?

Zapytanie jak to powyżej, wg. mnie od razu ukryty przekaz – psss… siedziałem już w ryżu uwolnij mnie! Nie wycenię ekranu. Jest przed czyszczeniem. Wiele razy zdarzało się, że po czyszczeniu w magiczny sposób telefon odżywał. 

Po kontakcie z cieczą wodą/ colą / olejem / innym płynem, nie jestem w stanie podać kosztów naprawy. Nie mam pojęcia, czy telefon będzie w ogóle działał.  Zależy to od wielu czynników, oraz … szczęścia. Aby było cokolwiek wiadomo musimy zrobić diagnozę i wyczyścić telefon, przy pomocy spirytusu i ultradźwiękowej myjki.  

Jedyny koszt jaki mogę podać od razu to 50 do 80 za wyczyszczenie i diagnozę telefonu.

Demontaż zalanego urządzenia.

diagnoza i naprawa zalanego telefonu krok 3

Rozbieramy telefon na części pierwsze. Następnie usuwamy za pomocą alkoholu i myjki ultradźwiękowej resztki cieczy ze środka urządzenia.
[ Zapobiega to powstaniu tzw. Śniedzi, czyli procesu utleniania bardzo zbliżonego do rdzy. Jeżeli nie usuniemy wody, telefon w środku pokryje się śniedzią co może zakłócić jeżeli, nawet nie teraz, to w przyszłości jego działanie. Dlatego jeżeli ktoś utopił telefon kilka miesięcy wcześniej i nagle przestaje ‘coś’ działać, może to być naturalne następstwo kontaktu z cieczą.] 

Ostatnia naprawa lepiej odda to co napisałem wyżej. Czasami jedno zdjęcie więcej znaczy niż tysiąc słów. To Mi9T podczas procesu rozkręcania. Powód kontakt z cieczą.

Mi9 T po kontakcie z cieczą

 

 

Diagnoza telefonu po kontakcie z cieczą.

Telefon po tym jak już dostanie odpowiednio dużą dawkę alkoholu,  , możemy zacząć proces – diagnozy telefonu.. Jest to ważne podczas wyboru serwisu.

mi9 to po kontakcie z ciecząPo diagnozie wiem dokładnie, co się zepsuło co jeszcze działa co trzeba wymienić. 
Dopiero w tym momencie mogę przygotować wycenę i skontaktować się z klientem przed naprawą w celu akceptacji wyceny albo ustalenia co robimy dalej. Wyniki tych telefonów bywają różne. Części nie da się uratować , niezbyt często, ale zdarza się, że w środku uszkodzone jest dosłownie wszystko.
Jeżeli szczęście jest po Twojej stronie, istnieje jeszcze jedna możliwość.  Gdy wszystko jest sprawne my nie musimy nic wymieniać, a Ty dopłacać. 
Przed sprawdzeniem nie da się tego w żaden sposób sprawdzić. Nie ma tu jasno określonych reguł, żadnych klarownych zasad. Czasami telefon pływał w jeziorze przez całą noc i dał się go uratować, tudzież zdarza się, że telefon na którego nakapał deszcz nie wstaje. 

Ważne pytanie zostawiłem na koniec. Jaki % telefonów da się odratować? 

Podejrzewam, że gdyby wszyscy trzymali się do moich trzech wcześniejszych zaleceń, to dałoby się odratować 95% telefonów. Wrócę do realnego świata, zdecydowaną większość telefonów po kontakcie z cieczą da się uratować, nasza skuteczność wynosi pomiędzy 80 a 85%. 

 

Pytania i odpowiedzi.

Czy jest sens ratować zalany telefon?
To Twój telefon, jeżeli wcześniej o niego dbałeś to oczywiście, że jeste sens. Nowe telefony na tym polu zdecydowanie lepiej sobie radzą niż starsze, ale nie wyróżniałbym wielu stale obowiązujących i powszechnych reguł.

 

Ile mnie to będzie kosztowało?

Po kontakcie z wodą / colą / olejem / innym płynem, nie jestem w stanie podać kosztów naprawy. Nie mam pojęcia, czy telefon będzie w ogóle działał.  Zależy to od wielu czynników, oraz … szczęścia.

Nie działa funkcja a, nie działa b.

Nie jest istotne czy niepoprawnie działa jedna, czy więcej funkcji, czy telefon się odpala czy nie…

Jakie są szanse uratowania telefonu?

Zależy ileś minęło czasu od zalania. Jaka to była ciecz. Która cześć telefonu miała kontakt z cieczą. Czy podejmowałeś próbę ładowania baterii? 

 

Nawiązuje tutaj do mojego poprzedniego wpisu o podobnej tematyce. 

Zalany telefon – instrukcja co robić krok po kroku

Po co napisałem jeszcze raz na ten temat? Tamten wpis był bardzo ogólny, ten ma być konkretny, nastawiony na serwis. 

Włączyłem komentarze. Możecie śmiało zadawać pytania, a może macie swoje doświadczenia po kontakcie telefonu z cieczą? 

 

ZAKRES NAPRAW

Wymiana Wyświetlacza

Specjalizujemy się w wymianie ekranów w Xiaomi i Apple.

Diagnoza

Diagnoza zawsze jest za 0 zł.

Kontakt z cieczą

Czyścimy i suszymy telefony po kotnakcie z cieczą.

Moduł USB | Mikrofon Rozmów

Wymieniamy port usb i mikrofony rozmów.

Głośnik rozmów i multimediów

Problem z dźwiękiem albo jackiem?

Blokada kontem Xiaomi i Google.

Zdejmujemy blokady kont googla i kont Xiaomi (zdalnie również).

Wymiana Baterii

Wymieniamy baterie w telefonach Xiaomi i Apple iPhone.

Nagrywanie rozmów.

Instalujemy MIUI Polska.

Aparat Przedni i Tylni

Wymieniamy całe moduły aparatu i szkiełka aparatu.

error24.pl serwis Xiaomi

Psss... zawsze możesz nas zapytać ;)