Po zalaniu telefonu większość osób popełnia błąd, próbując włączyć urządzenie, które się wyłączyło lub korzystając dalej z telefonu, jakby nic się nie stało. To błąd, który może zaważyć na tym, że Twoje urządzenie nie wróci już do sprawności lub naprawa zalanego telefonu będzie bardziej kosztowna, niż wtedy, gdybyś postępował zgodnie z naszymi zaleceniami. Sprawdź, jak postępować, gdy Twój telefon zostanie zalany, aby zwiększyć szanse na udany serwis.

Zalany telefon — co robić?

Co robić, kiedy telefon zostanie zalany? Można byłoby powiedzieć, że to zależy od tego, z jaką cieczą miał kontakt, jak długo w niej przebywał czy jaki to model urządzenia. Jednak nie byłaby to prawdziwa odpowiedź. Są dwie zasady, o których należy pamiętać, gdy zastanawiasz się, co zrobić po zalaniu telefonu. Po pierwsze: nie rób nic z urządzeniem, a po drugie jak najszybciej odwiedź serwis. Wszystkie rady typu włożenie do ryżu, suszenie suszarką czy na kaloryferze nie tylko nie pomogą, ale mogą również zaszkodzić. Profesjonalna pomoc ma kluczowe znaczenie.

Jeśli telefon wciąż działa po wyjęciu go z wody, to go wyłącz. Nie próbuj odzyskać danych, podłączając urządzenie do komputera. Nie warto również sprawdzać, czy naładowanie baterii pomoże — nie pomoże. Resztki wody wewnątrz urządzenia mogą spowodować zwarcie i nieodwracalne uszkodzenia.

Jeżeli już podłączyłeś telefon do ładowarki, trudno. Nie jest to jeszcze wyrok śmierci, ale szanse na uratowanie są niższe.

Część produktów nie ma w Polsce autoryzowanych serwisów, ponieważ te dotyczą głównie bardzo popularnych marek z wieloletnim doświadczeniem na rynku (Apple, Samsung, Huawei). Korzystając z naszej pomocy, zyskujesz kompleksowe wsparcie w naprawie urządzeń wszystkich marek. Oferujemy bowiem serwis REALME, OPPO czy Xiaomi i innych marek, których popularność rośnie z każdym kolejnym rokiem.

Odpięcie baterii od płyty głównej

Ten punkt jest tylko dla osób z doświadczeniem – Odepnij baterię od płyty głównej. Pamiętaj tylko NIC na siłę. Nie jest to punkt obowiązkowy a możesz  w ten sposób uszkodzić telefon. Zadanie utrudnia jeszcze fakt, że nowsze modele coraz częściej są wyposażone w klejoną klapkę obudowy. Jeżeli nie masz doświadczenie po prostu udaj się jak najszybciej do nas!

Niżej zdjęcie Mi 9T, po kontakcie z cieczą. Zdjęcie przedstawia telefon zaraz po zdjęciu klapki tylnej.

diagnoza i naprawa zalanego telefonu krok 1

Ile kosztuje naprawa zalanego telefonu? Ile to potrwa?

Przy telefonach które miały kontakt z cieczą nigdy nie robię wyceny przed naprawą. Musiałbym wypisać wszystkie możliwe usterki, podzespoły, do tego znaleźć płytę główną. Ten sam efekt da telefon do wróżbity Macieja. Ile potrwa taka naprawa? To już sporo łatwiejsze pytanie. Wszystko zależy oczywiście od modelu stanu itd, ale najczęściej trwa to dwa, trzy dni i telefon jest gotowy do odbioru. 

Po zalaniu nie działa mi LCD, telefon zgasł ile to może kosztować?

Zapytanie jak to powyżej, wg. mnie od razu ukryty przekaz – psss… siedziałem już w ryżu uwolnij mnie! Nie wycenię ekranu. Jest przed czyszczeniem. Wiele razy zdarzało się, że po czyszczeniu w magiczny sposób telefon odżywał. 

Po kontakcie z cieczą wodą/ colą / olejem / innym płynem, nie jestem w stanie podać kosztów naprawy. Nie mam pojęcia, czy telefon będzie w ogóle działał.  Zależy to od wielu czynników, oraz … szczęścia. Aby było cokolwiek wiadomo musimy zrobić diagnozę i wyczyścić telefon, przy pomocy spirytusu i ultradźwiękowej myjki.  

Demontaż zalanego urządzenia.

diagnoza i naprawa zalanego telefonu krok 3

Rozbieramy telefon na części pierwsze. Następnie usuwamy za pomocą alkoholu i myjki ultradźwiękowej resztki cieczy ze środka urządzenia.
[ Zapobiega to powstaniu tzw. Śniedzi, czyli procesu utleniania bardzo zbliżonego do rdzy. Jeżeli nie usuniemy wody, telefon w środku pokryje się śniedzią co może zakłócić jeżeli, nawet nie teraz, to w przyszłości jego działanie. Dlatego jeżeli ktoś utopił telefon kilka miesięcy wcześniej i nagle przestaje ‘coś’ działać, może to być naturalne następstwo kontaktu z cieczą.] 

Czasami jedno zdjęcie więcej znaczy niż tysiąc słów. To Mi9T podczas procesu rozkręcania. Powód kontakt z cieczą.

Mi9 T po kontakcie z cieczą

 

 

Diagnoza telefonu po kontakcie z cieczą.

Telefon po tym jak już dostanie odpowiednio dużą dawkę alkoholu,  , możemy zacząć proces – diagnozy telefonu.

mi9 to po kontakcie z cieczą

 

 

Po diagnozie wiemy dokładnie, co się zepsuło co jeszcze działa, a co trzeba wymienić. 
Dopiero w tym momencie możemy przygotować wycenę i skontaktować się z klientem przed naprawą w celu akceptacji wyceny albo ustalenia co robimy dalej. Wyniki tych telefonów bywają różne. Części nie da się uratować , niezbyt często, ale zdarza się, że w środku uszkodzone jest dosłownie wszystko.