Jak zainstalować MIUI Polska? [Aktualizacja Czerwiec 2020]
[19.05.2020 – Aktualizacja treści]
To poradnik który nie tylko mówi o instalacji MIUI polska. Równie dobrze można w ten sposób zainstalować MIUI global, czy jeden z tysięcy fanowskich romów. To poradnik w jaki sposób zainstalować TWRP – Gdzie je znelźć jak używać.
Dokonałem modyfikacji i aktualizacji tego tekstu. Wszystko jest aktualne.
Opisywałem już w jaki sposób instalować oprogramowanie przez tryb fastboot. Podstawowym ograniczeniem we wspomnianym przypadku jest to, że przez fastboot możemy instalować tylko ROM global (europejski) lub stabe (chiński) ale tylko oficjalny wydany przez Xiaomi. Oznacza to, że przez fastboot nie zainstalujemy ROMu z xiaomi.eu szerzej znanego jako MiUi Polska. Przedstawię teraz drugi sposób wgrywania romu, czyli instalacje przez TWRP.
Telefon musi mieć odblokowany Bootloader. Tutaj napisałem jak to zrobić.
Przez TWRP da się zainstalować ROM we wszystkich telefonach Xiaomi (i nie tylko) także tych z procesorem MTK.
Przed instalacją
1. Program – ADB & Fastboot
Za pomocą ADB zainstalujemy później TWRP przez wiersz poleceń.
link do pobrania – https://dl.google.com/android/repository/platform-tools-latest-windows.zip
2. TWRP
Wersja TWRP musi być odpowiednie dla Twojego modelu telefonu.
listę modeli znajdziemy tutaj lub na stronie xiaomi.eu
– lub na xiaomi.eu
Skąd ściągnąć TWRP?
- Oficjalna strona projektu TWRP – https://twrp.me
- Zbiór TWRP Xiaomi.Eu – https://androidfilehost.com/?w=files&flid=50678
- Zbiór TWRP od Xiaomi – http://en.miui.com/thread-264317-1-1.html
Która wersja? Złotej reguły tutaj nie ma. Jeżeli mamy kłopoty z samym TWRP – ROM nie chce się zainstalować, nie działa panel dotykowy, występują błędy pierwszym krokiem jaki radzę zrobić jest ściągnięcie innej wersji TWRP.
3. ROM – Czyli oprogramowanie.
Oprogramowanie odpowiednie dla Twojego telefonu. Listę romów z Xiaomi.eu znajdziemy tutaj
Wersje Stabilne
Tylko ważne aktualizacje. Niewielkie ryzyko błędów.
Wersje Rozwojowe
Wersja ciągle rozwijana. Najnowsza wersja oprogramowania tworzona na bazie oprogramowania China Dev. Ta wersja oprogramowania posiada cotygodniowe aktualizacje.
Moim zdaniem : Instaluje dla klientów oraz osobiście używam wersji stabilnej. Xiaomi.eu. Ta wersja (przynajmniej w toerii) pozbawiona jest błędów i działą stabilniej niż wersja eksperymentalna. Dodatkowo aktualizacje co tydzień są po prostu denerwujące, zwłaszcza, że miui oprogramowania pobiera cały rom od nowa, niezależnie od zmian.

1. Board Name – Jest to nazwa kodowa urządzenia. Każde urządzenie ma inną. Ta nazwa najczęściej jest przydatna podczas szukania odpowiedniego TWRP. Dla przykładu, potrzebujemy TWRP do Redmi 4A, możemy znaleźć odpowiednie TWRP przez wpisanie w google TWRP Rolex.
2. Device – Pełna nazwa urządzenia. Do każdej wersji tutaj wymienionej jest inna wersja oprogramowania. Np. czasami nie wystarczy, że wiemy, że mamy Redmi Note 3. Musimy jeszcze wiedzieć jaką wersje mamy dokładnie spośród Henessy (nie ma na liście bo już jest niewspierana, Redmi Note 3 na procesorze MTK) Kenzo (wersja chińska) Kate (wersja europejska)
3. ROM name – Skrócona nazwa urządzenia. Pliki z softem są podpisywane właśnie tą nazwą.
4. Android Version – Na jakiej wersji androida jest obecna wersja oprogramowania.
5. Unlock Bootloader – Czy urządzenie musi mieć odblokowany bootloader przed instalacją oprogramowania. BL musi być odblokowany ręcznie we wszystkich urządzeniach wydanych po Mi4. Obecnie praktycznie zawsze trzeba odblokować wcześniej BL.
Przykład:
Popularniejszy w naszym kraju jest Redmi Note 4 na Snapdragonie. Dlatego dla większości użytkowników dobrym wyborem będzie „mido” Jak nie jesteś pewien jaką wersję telefonu posiadasz, możesz to sprawdzić na dwa sposoby.
- Ściągnij CPU-Z z google play. Będzie napisane czy procesor to Qualcomm Snapdragon czy Mediatek
- Ustawienia > Informacje o telefonie > Ilość rdzeni – MTK to x10, Snap to x8 (tylko Redmi Note 4)
- Sprawdz co napisane jest na pudełku od telefonu.
Nasz Redmi Note 4 okazuje się wersją z MTK. Więc szukamy na liście nazwy kodowej:
Zwróc uwagę, że nie mamy wersji mido. Nasz model to Nikel. Potrzebujemy TWRP – Nikel i ROM – HMNote4.
Następnie musimy odnaleźć odpowiednią wersję TWRP – Nikel.
Zwykle zaczynam od oficjalnej strony projektu twrp.me
Już widzimy, że nie ma wersji Nikel. Jest tylko wersja Mido.
Jedną z możliwości jest wujek google.
Instalacja MIUI Polska / MIUI Global
Obie wersje oprogramowania zainstaluejmy w ten sposób. Bardzo podobnie instaluje się też Custom Romy.
Faza 1. Przygotowanie do instalacji.
0. Mamy odpowiedni ROM na dysku, TWRP kopiujemy do katalogu z ADB.
1. Telefon musi mieć odblokowany Bootloader.
Na wszelki wypadek możemy włączyć Debugowanie USB
Ustawienia>Informacje o telefonie>klikamy 5x wersja MiUi>Debugowanie USB (Tak samo jak przy odblokowaniu BL)
2. Uruchom telefon w trybie fastboot.
Wyłączamy telefon. Przytrzymujemy na raz przyciski vol- i power (mniej więcej 5-8 sekund, do momentu pojedynczej wibracji telefonu)
3. Podłączamy telefon w trybie fastboot do komputera kabelkiem. W folderze z ADB musimy otworzyć wiersz poleceń. Najprościej to zrobić wciskając na raz Shift + Prawy Przycisk Myszy > Otwórz tutaj wiersz poleceń.
3.1 W Windows 10 często zamiast tego będzie Otwórz okno programu PowerShell
Najprościej w takim wypadku utworzyć Skrót do pliku cmd.exe
Właściwości utworzonego skrótu> Rozpocznij w:
Faza 2. Podmieniamy oryginalne recovery na TWRP.
Kliknij w obrazek aby powiększyć.
Czyste okno, gdzie jest otwarty wiesz poleceń. Upewnij się, że lokalizacja jest dokładnie w tym samym miejscu gdzie zainstalowałęś ADB.
Kliknij w obrazek aby powiększyć.
fastboot devices
Służy sprawdzeniu czy komputer poprawnie rozpoznaje telefon. Jeżeli widzimy ciąg cyfr i liczb po prawej, oraz napis fastboot po lewej znaczy to, że nasz telefon jest rozpoznawany poprawnie
Kliknij w obrazek aby powiększyć.
fastboot flash recovery „nazwa-twrp”.img
ADB w ten sposób instaluje TWRP które zastępując oryginalne recovery.
Kliknij w obrazek aby powiększyć.
fastboot boot "nazwa-twrp".img
Komenda uruchomienia recovery.
Faza 3. W końcu – Jak zainstalować MIUI nie tylko Polska (można i global i xiaomi.eu i custom roomy) oprogramowanie przez TWRP.
TWRP – Team Win Recovery Project, to dotykowe interfejs, za pomocą którego możesz zainstalować Rom, ale nie tylko. Jest to rozbudowane narzędzie które ma znacznie więcej funkcji, omówimy je innym razem.
1. Usuwamy stare dane przez opcję WIPE > Format Data
Przed instalacją nowego systemu najlepiej zrobić “sprzątanie” w telefonie przez usuwanie starych danych systemu. W teorii czasami możemy pominąć ten krok. Nie jest to (zawsze) niezbędne do instalacji nowego systemu. Nie polecam zostawiania starych danych systemu, zwłaszcza w przypadku kiedy instalujemy inne oprogramowanie.
WIPE i Format Data – Ta operacja usunie wszystkie dane z telefonu.



Format data – jeżeli TWRP nie da rady odczytać starych plików jest to najszybszy sposób na rozwiązanie problemu. Pamiętaj, że wszystkie dane zostaną usunięte.
Advence WIPE – Tutaj wybieramy co konkretnie co chcemy usunąć z telefonu. Pamiętaj, że po format systemu wiąże się z uśnięciem obecnego romu. Znaczy to, że nim zainstalujemy rom z Xiaomi.eu na komórce nie będzie żadnego oprogramowania.
2. Teraz wgrywamy wcześniej przygotowane oprogramowanie.
Teraz zgrywamy plik z oprogramowaniem do pamięci telefonu. Jeżeli komputer nie wykryje telefonu / nie będzie dało się przekopiować żadnych plików, uruchom ponownie recovery. Można to zrobić na trzy sposoby. Pierwszy to Reeboot w TWRP. Reboot>Reboot to Recovery (ten sposób nie zawsze działa). Drugi to przez fastboot Reboot>Reboot to Bootloader następnie za pomocą CMD wpisujemy ponownie komendę /fastboot boot (z tego najczęściej korzystam). Trzeci sposób to uruchamiając telefon trzymając klawisz power i vol +
3. Instalacaj MIUI
- Install
- Znajdz plik .zip w pamięci telefonu. Najczęściej znajdziesz go w zakładce SDCARD
- FLASH
- Wipe Devlink
- Reboot Device



Na końcu warto jeszcze zaznaczyć opcje Wipe Cash/Devlink a następnie Reboot System. Teraz czekamy od kilku do kilkunastu minut. Po około minucie – dwóch powinieneś zobaczyć “kropki” pod logiem MI, najczęściej to oznacza, że wszystko jest w porządku. Pierwsze uruchomienie może trwać długo. Martwić zaczynam się dopiero po 25 minucie.
Jeżeli jest samo logo MI przez ponad 5 minut (w starszych telefonach nawet do 10) i nie pojawią się wspomniane “kropki” coś prawdopodobnie poszło nie tak. Spróbuj poszukać innej wersji romu albo innego twrp.