Jak dbać o baterię, mity i fakty. Kiedy bateria jest do wymiany?
Postanowiłem zabrać tutaj całą istotną wiedzę na temat współcześnie stosowanych baterii.
Artykuł zasadniczo ma dwa cele.
1. Rozprawienie się z większością mitów na temat baterii które są stosowany w urządzeniach mobilnych większości producentów.
2. Ma umożliwić Tobie jako użytkownikowi prawidłową diagnozę, że to właśnie baterie należy wymienić w urządzeniu mobilnym.
Pośrednio artykuł będzie miał zastosowanie dla użytkowników laptopów. Komputery mobilne ma nieco inaczej skonstruowaną baterie niż telefon komórkowy przede wszystkim laptopy są przystosowane do pracy, przy podłączonym gniazdku elektrycznym. A reszta zasad nie będzie się jakoś różnić.
Bateria kiedyś. Skąd wziął się mit dotyczący formatowania baterii?
Wcześniej stosowanym standardem były ogniwa niklowo-kadmowy. Występowały one w pierwszych telefonach, aparatach fotograficznych czy akumulatorach, niekiedy dalej są stosowane ale są to zdecydowanie rzadsze przypadki. Nie wspominam ich tylko jako ciekawostkę. Ogniwa niklowo-kadmowe posiadały coś takiego jak 'pamięć baterii’. Należało wspomniane ogniwa ładować do 100% a potem całkowicie rozładowywać. Bateriom tym szkodziło częste ładowanie. Istniało zjawisko które nazywało się formowaniem baterii (bardziej znanym jako formatowanie baterii). polegało to na rozładowaniu do zera i naładowaniu do 100% baterii kilka razy pod rząd.
-zapomnij o tej technologii, ona już praktycznie odeszła.
Baterie obecnie
Obecnie w telefonach komórkowych stosujemy dwa rodzaje baterii pierwszą najpopularniejszą są litowo-jonowe – baterie z tym ogniwem występują niemal w każdym telefonie Xiaomi. Drugim popularne typ baterii to polimerowo-jonowa. Głównie taki typ baterii dominuje w urządzeniach Apple i power bankach.
Te dwa wspomniane wyżej rodzaje baterii są stosowane w szeroko w elektronice. Obecnie występują w niemal wszystkich telefonach komórkowych, laptopach i większość urządzeń przenośnych. Swoja popularność zawdzięczają swojej wadze – są to jedne z najlżejszych ogniw. Baterie Litowo-jonewe są w stanie pomieścić dwa razy więcej mocy, niż niklowe przy tej samej wadze. Technologia w jakiej wykonane są baterie jest identyczna dla wszystkich producentów nieważne czy to Xiaomi, Apple, Samsung czy Huawei.
Apple iPhone
Formatowanie baterii? Zapominamy o istnieniu tego zwrotu.
Nowy telefon i nowa bateria. Pamiętam jak kilka lat temu występował tzw. efekt pamięci baterii i sami producenci zalecali aby nową baterię naładować do 100% i rozładować do 0, przynajmniej trzy razy. Potocznie zaczęto nazywać to formatowaniem baterii (błędnie zresztą – prawidłowa forma to formowanie baterii). Nie róbcie tak pod żadnym pozorem!
Zalecenie nie jest już aktualne. Obecnie szkodzi baterii. Formowanie baterii miało faktycznie sens, kilka lat temu. Stosowano wtedy ogniwa niklowo-kadmowe – tej technologii nie stosuje się w obecnych urządzeniach, wszystkie nowe ogniwa wykonane są na ogniwach litowo-jonowych. Wyjaśnię zagadnienie dokładniej w dalszej części artykułu.
Wszystko na temat ładowania baterii w urządzeniach mobilnych.
Wspominałem już wcześniej, że baterie litowo-jonowe i litowo-polimerowe, są obecnie stosowane niemal we wszystkich telefonach komórkowych, tabletach i laptopach i nie tylko. Stosowane są w urządzeniach przenośnych ze względu na swoją wagę, są to jedne z najlżejszych ogniw które zapewniają niemal dwukrotnie większą pojemność przy tej samej wadze względem baterii starszego typu.
Akumulatory te źle znoszą nadmierne rozładowanie, przeładowanie oraz wysoką i niską temperaturę.
Zacznę od kwestii podstawowej, czyli jakie warunki są optymalne dla baterii aby jej żywotność nie spadała.
Kwestia dotyczy zarówno używania baterii jak i jej przechowywania. Baterie ulegają najmniejszemu zużyciu gdy stopień naładowania ogniwa wynosi od 40% do 75% przy temperaturze między 10 °C a 25 °C. Baterie najlepiej przechowuj naładowaną między 40% a 50%, w dolnym przedziale temperatury, (czyli nie mniej niż 10 °C), czyli lepsza będzie temperatura pomiędzy 10 °C a 15 °C niż 20 °C a 25 °C.
Jaki wpływ na baterie ma częste i krótkie ładowanie telefonu.
Wiele osób myśli, że częste i krótkie ładowanie telefonu ma zły wpływ na baterie i jej żywotność. W rzeczywistości jest odwrotnie. Nie tylko taki proces ładowania nie szkodzi baterii, co wydłuża jej żywotność. Ogniwa Li-Jo są przystosowane do częstego i krótkiego podłączania do zasilania. Podłączaj telefon na chwilę w biegu bez żadnych wyrzutów sumienia, zwłaszcza jeżeli stopień naładowania telefonu nie przekracza 75% – 80%.
Kiedy najlepiej podłączyć telefon do ładowania?
W idealnym świecie baterie miałby zawsze poziom naładowania pomiędzy 40% a 80%. Ciężko zachować te proporcje w praktyce przy codziennym używaniu telefonu. Domyślnie komunikat „Podłącz telefon do ładowania” pojawia się gdy poziom spadnie poniżej 20% i wtedy też dobrze jest podłączyć telefon do ładowania, telefon najlepiej odłączyć przy poziomie ok 85%.
Czy podłączanie telefonu na noc do ładowania szkodzi baterii? Czyli jak to jest z ładowaniem baterii do 100%.
Pełne ładowanie baterii do 100% nie jest wskazane, ale ciężko jednoznacznie stwierdzić czy jest to proces szkodliwy. Na pewno przy osiągnięciu poziomu 100% bateria zostaje odłączona od ładowania a telefon czerpię energię bezpośrednio z gniazdka. Na pewno nie jestem radykalnym przeciwnikiem takiego sposobu ładowania telefonu. Jestem pewien, że producent wprowadził zabezpieczenia przed przeładowaniem zostawiając rezerwę której użytkownik nie jest w stanie wykorzystać.
Czy ładowanie telefonu przy pomocy ładowarki która daje zbyt duże napięcie szkodzi?
Zdecydowanie nie, telefon nie pobierze więcej mocy niż jest w stanie. Na początku po podłączeniu ładowarki do telefonu następuje proces ‘synchronizacji’ czyli komunikacji obu urządzeń, jeżeli telefon jest w stanie pobrać prąd o napięciu 5V (czyli standardowy przesył, bez wykorzystania technologi typu quick charge), a ładowarka jest przystosowana do 20V (uwzględniająć technologie quick charge) po prostu ładowarka .
Praktycznie nie widziałem aby słaba ładowarka sieciowa była powodem uszkodzenia telefonu, natomiast zdarza się to często przy korzystaniu ze słabej jakości ładowarek samochodowych.
Jaki wpływ na żywotność baterii ma jej rozładowanie do 0%?
Rozładowywanie całkowicie baterii ma bardzo zły wpływ na jej ogólną kondycję i żywotność. Najlepiej nie dopuszczać w ogóle do sytuacji w której telefon sam się wyłączy z powodu niskiego poziomu zasilania. Tutaj w przeciwieństwie do ładowania na 100% jest to proces jednoznacznie szkodliwy, który wpływa negatywnie na całe ogniwo. Każda bateria oczywiście musi mieć zabezpieczenie przed całkowitym rozładowaniem. Jeżeli poziom spadnie do 0% możesz zaobserwować, tzw. Tryb awaryjny w baterii, gdzie bateria jest w stanie przyjąć bardzo niskie napięcie zanim naładuje się do poziomu 1%. Każdy producent oczywiście dodaje zabezpieczenia, aby bateria nie mogła rozładować się całkowicie. Jeżeli w nowych telefonach, zwykle zabezpieczenia działają bez większych błędów, to tym telefon jest starszy, tym większa szansa, że zabezpieczenie nie zadziała do końca tak jak projektant to przewidział, co może doprowadzić do uszkodzenia całego ogniwa.
Co jest najbardziej szkodliwe? Jeden czynnik który najszybciej skraca żywotność baterii.
Zdecydowanie najgorsza jest tu wysoka temperatura. Istotne będą dwie kwestie po pierwsze uważaj i nie zostawiaj telefonu w miejscach nasłonecznionych, takich jak wnętrze samochodu podczas upalnego lata, ma to negatywny wpływ na cały telefon, nie tylko na baterię . Po drugie, jeżeli Twój telefon potrafi się nagrzewać podczas używania aplikacji czy gier, ma to również wpływ na długość życia całego ogniwa. Jest jeszcze jeden czynnik który określiłbym jako bardzo szkodliwy. Nie jest na pierwszym miejscu, dlatego że nie dotyczy użytkowania baterii. Chodzi o przechowywanie całkowicie rozładowanej baterii. Mi daje to sporo informacji na temat jakości nowej baterii, jeżeli po podłączeniu widzę inny wynik niż 40%-50% jest to powód do zwrócenia takiego ogniwa.
Xiaomi
Redmi
Mi
Nie korzystaj z baterii podczas ładowania telefonu!
Oducz się korzystać z telefonu podczas ładowania. Telefon komórkowy który jest podłączony do gniazdka elektronicznego będzie ładował baterię, ale nie będzie jednocześnie zasilał telefonu. Dla zobrazowania, chodzi mi o to, że smartfony nie posiadają mechanizmów stosowanych np. w laptopach, które będąc podłączone do gniazdka są jednocześnie podtrzymywane i ładowane przez prąd stały.
Telefon omija baterię i pobiera prąd z gniazdka tylko w jednym przypadku – gdy bateria jest już maksymalnie naładowana. W innym przypadku bateria musi pracować dwa razy intensywniej – pobiera i oddaje energię jednocześnie.
O ile podczas ładowania telefonu przeprowadzisz krótką rozmową, sprawdzisz smsy bądz maila nie spowoduje, że świat się zawali to już oglądanie filmów albo granie w gry może doprowadzić do śmierci baterii.
Podsumowanie:
Co jest szkodliwe dla baterii.
– Formatowanie Baterii
– Rozładowywanie do bardzo niskich poziomów energii.
– Wysoka temperatura. Z tego powodu nie zalecam w lato zostawiać smartfonów w samochodzie.W skrajnych sytuacjach taka bateria może nawet ulec spaleniu.
– Zbyt niska temperatura, mniej szkodliwa niż wysoka, ale nie należy elektorniki zostawiać na pastwę zimna. Temperatura poniżej 5 stopni jest szkodliwa.
– nie odpowiednie przechowywanie baterii. Baterie należy przechowywać naładowaną między 40 a 55%.
– Niedopuszczalne jest przechowywanie baterii w pełni naładowanej.
– Jeszcze gorsze jest przechowywanie baterii zupełnie pustej. Dotyczy to każdej baterii litowo-jonowej
Aby bateria zachowała jak najdłużej swoją żywotność należy ładować ją krótko i często, nie należy dopuszczać aby poziom energii spadał poniżej 20% i wzrastał powyżej 90%, używać tylko dobrych jakościowo ładowarek, nie dopuszczać do zbyt wysokiej i zbyt niskiej temperatury a podczas procesu samego ładowania nie używać telefonu.
Wymiana baterii w telefonach Xiaomi i Apple.
Jak wspominałem na wstępie postanowiłem napisać ten artykuł abyś sam mógł przeprowadzić wstępną diagnozę czy bateria w telefonie jest do wymiany. Każdego dnia na forach internetowych oraz grupach facebookowych pojawia się wiele zapytań na temat baterii i czasu pracy urządzenia na jednym ładowaniu. Użytkownicy często są zaniepokojeni faktem, że telefon który na jednym ładowaniu potrafił pracować trzy dni, nagle bądź z czasem, wymaga coraz częstszego ładowania. Przyczyna nie zawsze leży po stronie baterii.
Nie chcemy wykonywać usługi, która nie rozwiąże żadnego problemu.
Samą wymianę baterii jesteśmy w stanie zrealizować szybko, standardowy czas wykonania usługi wynosi zazwyczaj od 30 do 60 minut. Wielu, powiedziałbym nawet, że większości osób zależy aby telefon spędził w serwisie jak najmniej czasu i ciężko mi się temu dziwić.
Często mamy scenariusz, że klient jest przekonany, że nowa bateria rozwiąże problem, zleca nam wymianę w trybie – jak najszybciej. Bez problemu jesteśmy w stanie takie zlecenie wykonać, ale może się okazać, że problem leży zupełnie w innym miejscu. Usługa została wykonana w taki sposób, jak sobie tego klient życzył. My nawet jakbyśmy chcieli, nie mieliśmy czasu na weryfikację. Pomożemy w rozwiązaniu problemu zawsze, bez opłat dodatkowych, ale nie czujemy obowiązku zwrotu za tak wykonaną usługę. Co więcej, my bardzo chętnie dokonamy darmowej diagnozy, gdzie sprawdzimy dokładnie czy wina leży po stronie starej baterii. Jeżeli w takim wypadku popełnimy błąd – bierzemy to na klatę. Nie jest istotne, że kosztuje to nas zdecydowanie więcej pracy. Tylko w takiej sytuacji potrzebujemy zdecydowanie więcej czasu niż te kilka godzin 😉
Bateria nie zawsze jest przyczyną krótkiego czasu pracy na jednym ładowaniu.
Więc napisałem, że przyczyny szybkiego spadku energii w baterii mogą leżeć poza ogniewem, wspomniałem też, że możemy zrobić diagnozę na którą potrzebujemy czasu. Jest jeszcze jedno rozwiązanie – sam możesz przeprowadzić taką diagnozę w domowym zaciszu. Napiszę ci w jaki sposób to zrobić. W jaki sposób sprawdzić w jakim stanie jest bateria w moim telefonie?
Po pierwsze, nie bez powodu diagnoza jest dopiero trzecim rozdziałem tego artykułu. Wiesz w jaki sposób używałeś oraz jak ładowałeś swój telefon. Jeżeli robiłeś to niezgodnie z zaleceniami i używasz telefonu ponad rok, ogniwo na pewno nie jest już pierwszej świeżości, ale też nie oznacza to jednoznacznie, że wymiana baterii rozwiąże wszystkie Twoje problemy.
Kilka objaw które świadczą, że bateria jest zużyta.
Po drugie, jest kilka oznak, które jednoznacznie wskazują, że bateria jest do wymiany. Zadam kilka pytań pomocniczych które ułatwiają diagnozę.
– Jak szybko bateria się ładuje? Jeżeli ogniowo jest uszkodzone nie tylko proces rozładowania będzie błyskawiczny, to samo dotyczy ładowania.
– Czy telefon odczytuje prawidłowo stopień naładowania baterii? Jeżeli nie, % naładowania baterii może być zupełnie inny po restarcie telefonu.
– Powyższy punkt często łączy się jeszcze z jednym. Czy telefon potrafi sam się wyłącza gdy bateria ma 20%/50%?
– Czy bateria w telefonie nie puchnie? Zwykle widać na pierwszy rzut oka, że telefon zaczyna się 'wypuklać’ mniej więcej na środku. Jeżeli tak, oznacza to, że bateria zaczyna puchnąć. Na pewno nie jest to dobra dla konstrukcji całego telefonu, w skrajnych sytuacjach może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia, wygięcia obudowy, czy doprowadzić do uszkodzenia wyświetlacza. Jeżeli któryś z wyżej wymienionych punktów występuje, prawie pewne, że bateria jest do wymiany.
W końcu po trzecie. Przechodzimy do Diagnozy.
Jak sprawdzić czy bateria w Twoim telefonie jest do wymiany?
Warto sprawdzić co powoduje zużycie baterii. Statystki w miui znajdziesz :
panel sterowania > bateria i wydajność > statystyki użycia baterii.
Zużycie jest sprzętowe czy programowe?
Czy telefon przechodzi prawidłowo w tryb uśpienia, czy jest ciągle nastawiony na czuwanie? Następnym punktem będzie pytanie czy telefon mocno się nagrzewa? Jeżeli telefon cały czas jest ciepły, nieważne kiedy go dotkniesz, znaczy zwykle, że cały czas pracuje.
Przywrócenie telefonu do stanu fabrycznego?
Bardzo dobrym pomysłem jest zrobienie backupa danych oraz przywrócenie sytstemu do ustawień fabrycznych, z zastrzeżeniem aby nie przywracać kopii aplikacji z chmury. Po co ten restart? Możliwe, że winą za dranż baterii ponosi któraś z aplikacji, której nie widać w statystykach zużycia baterii. Szukanie ręczny nigdy nie da Ci pewności, czy odnalazłeś właściwą aplikacje i czy udało ci się ją odinstalować. Jeżeli po zrobieniu restartu do ustawień fabrycznych telefon zaczyna działać dobrze, znaczy że znalazłeś sprawcę – któraż z aplikacji. Mała uwaga i jeżeli po takim restarcie na początku jest dobrze a później znowu bateria zaczyna drenaż > może oznaczać że ściągnąłeś tą aplikację ponownie. 😉 w takim wypadku naprawdę ostrożnie instaluj każdą następną nie korzystaj z automatycznego przywracania danych
Automatyczna instalacja aplikacji z kopii w chmurze, nie ważne czy po przywróceniu danych fabrycznych, czy po zakupie nowego telefonu, moim zdaniem jest głupim pomysłem. Zdecydowanie lepiej zainstalować je ponownie ze sklepu. Czarów też tutaj nie ma, tym więcej masz aplikacji, tym krócej będzie działać bateria. Ilość aplikacji i oczywiście że ma wpływ na pracę na baterii.
Jak używałeś baterii?
Informacje uzupełniające czyli w jaki sposób używałeś tego telefonu? A przede wszystkim czy nie robiłeś czegoś z następujących
– wymagające gry, przy których nie dość że telefon robił się ciepły to jeszcze grałeś ładując telefon.
– twój telefon miał styczność z wysoką albo niską temperaturą
– kontakt z cieczą
– czy rozładowywałeś baterie w telefon do zera?
Jest jedna oznaka mówiąca że natychmiastowo powinieneś pozbyć się baterii. > gdy spojrzysz z boku na telefon a on jakby nagle na środku zaczyna puchnąć. Może nawet zacząć się lekko wyginać. (W ekstremalnych sytuacjach bardziej niż lekko. ) To jest to jedna znaczna wskazówka że bateria już do niczego się nie nadaje.
Samodzielna wymiana baterii.
Teraz zmierzymy się z następnym problemem. Zakup nowej baterii. Jak chcesz to możesz zostawić cały proces nam łącznie z wymianę. Piszę ten artykuł między innymi po to, aby mieć mniej klientów. Naprawdę nie widzę sensu wymieniania zdrowych baterii a mi trudniej testować, gdy telefon jest w serwisie a właściciel chcę go odzyskać za chwilę. Bardzo często klient który przychodzi i od początku mówi. Dasz radę wymienić baterię? za 30 minut wracam. Nie ma problemu w 30 minut zdążę wymienić. Czasami się zdarza że bateria jest spuchnięta. Wtedy nie ma absolutnie żadnych wątpliwości.
Drugi apel nie ma problemu ja bardzo chętnie przetestuję Twoją baterię. wezmę za to aż 0 zł. Mogę stracić jeszcze więcej bo w końcu nie zrobię usługi ? Wiesz, zadowolony klient znaczy dużo więcej. Zrażając do siebie jednego zrażam wszystkich jego znajomych. Tak samo działa to w odwrotna stronę. Na wykonanie porządnych testów baterii potrzebuje zwykle około 2 dni.
Bateria w Apple iPhone.
Jeżeli chodzi o iPhony i abla kiedyś głośna była sprawa, że Apple odgórnie zmniejszało taktowanie procesora i szybkość iPhona, wraz ze spadkiem jakości baterii. Zrobiła się z tego duża wrzawa, Apple uruchomiło program wymiany baterii po obniżonych cenach (który już się skończył). Firma udostępniła wyniki, czyli stan baterii swoim użytkownikom, co było dobrym posunięciem. Nie oceniam tego blokowania prędkości jednoznacznie negatywnie, naprawdę ciężko tutaj nie przyznać racji producentowi iPhone. Jedynie fakt, że nie udostępniał informacji o tym ograniczeniu swoim użytkownikom, do firma trzymała dane każdego urządzenia w tajemnicy przed jego właścicielem jest moim zdaniem przykre i niedopuszczalne. Podejrzewam, że finansowo opłacało się producentowi powoli spowalniać swoje produkty, więcej osób pomyśli nad zakupem nowego urządzenia.
Co pobiera duże ilości energii?
Bez karty SIM komórka pobiera niewiele energii. Jeżeli karta SIM jest w środku, zużycie energii zależy od sygnału sieci. Jeżeli sygnał jest słaby więcej energii zużywa na podtrzymywanie połączenia. Przesył danych czy dostęp do sieci WiFi, ma pomijalne zużycie energii.
Po dwóch latach naturalnym procesem, co bym nie powiedział wcześniej jest wymiana baterii. Na jedną rzecz trzeba zwrócić tutaj szczególną uwagę – Kiedy bateria została wyprodukowana, oraz druga rzecz w jaki sposób była przechowywana. Baterie wyprodukowane dwa czy trzy lata temu rozładowana do 0% praktycznie nie ma szans na dobre działanie. Prawidłowo nowa bateria powinna być naładowana w przedziale od minimum 35-40 % do 60%, idealnie jeżeli została wyprodukowana w czasie ostatniego roku.
Nowa bateria. Oryginał, zamiennik a może podróbka?
To czy oryginał czy podróbka nie ma tutaj żadnego znaczenia. Powód jest prosty, nie da się sprawdzić czy bateria jet oryginalna. Powiedziałbym nawet że 90% wszystkich baterii sprzedawanych jako oryginalne, to podróbki. Kształt czy napisy na etykiecie, wygląda identyczny jak oryginalna, wybity numer seryjny o niczym jeszcze nie znaczy. Bardzo często można to zaobserwować, że numer seryjny na dwóch 'oryginalnych’ bateriach jest identyczne. Aż tak dokładnie Chińczycy tego nie robią. Szukanie oryginalnych baterii traci sens, równie dobrze może być to bateria produkcji blue star czy energizer, nawet powiem więcej, jeżeli kupujemy zamiennik, możemy być niemal pewni, że wszystkie dane odnośnie np. daty produkcji są prawidłowe. Baterie nie są skomplikowanym technologicznie tworem, jest spora szansa że ta nasza podróbka bądź zamiennik będzie całkiem wydajna 😉
Kilka uwag końcowych.
Następny problem, to demontaż starej baterii i zamontowanie nowej. nie będę tutaj zbyt odkrywczy jeżeli powiem że na YouTubie jest mnóstwo filmów z niemal każdym modelem. Uczulam tylko na telefony nowsze, mają klejoną tylną klapkę. gdybym nie miał separatora w warunkach domowych użyłbym suszarki. Klapka trzeba podgrzać do około 60 stopni.
Sklejający klapkę z powrotem nie używali do tego kropelki 😉 to nie jest klej przeznaczony do telefonów.
Jeszcze jedna najważniejsza uwaga. Starej baterii nie traktuj jak plasteliny nie miętol jej w rękach. To nie jest plastelina. Bateria jest silnie toksyczna i potrafi doprowadzić do zapłonu. Zdarza się to bardzo rzadko, ale zachowaj ostrożność. Jeżeli nowa bateria nic nie poprawi, znaczy że problem leżał gdzie indziej, chyba że nowa bateria nie jest lepsza od starej 😮 co się często zdarza.