Czy warto odblokować Bootloader

Co to jest i do czego służy bootloader?

Fastboot

BL jest to program odpalony przed startem system. Dokonując uproszczenia jest to program rozruchowy, odpowiedzialny za uruchomienie systemu.

Słowem gdy nie mamy odblokowanego BL, o oprogramowaniu innym niż te oficjalnie wydane od Xiaomi możemy zapomnieć.

To jeszcze nie wszystko, nawet instalacja ręczna oprogramowania w wersji Global jest znacznie trudniejsze.

Root (dostęp do plików systemowych) też uzyskamy tylko z odblokowanym bootladerem.

Bez odblokowanie go BL nie zainstalujemy MIUI Polska, Cyanogena czy roota. Większość użytkowników nie zobaczy różnicy między nimi polska a globalnej. Cyanogena nie tylko nie umie ale i nie chce zainstalować a root kojarzy się tylko z utrata gwarancji.

Istotne jest, że w razie awarii oprogramowania, bez trudu można je przeinstalować. Gdy jest zablokowany jest to zadanie wielokrotnie trudniejsze czasami wręcz niemożliwe.

Ostatnim smartfonem z odblokowany fabrycznie BL był mi4.

Minusy odblokowania BL

odblokowanie bootloadera

Mniejsze bezpieczeństwo urządzenia gdy zostanie zgubione/skradzoine. Konto Xiaomi stanowi poważne zabezpieczenie antykradzieżowe. Jeżeli BL jest odblokowany zwykle da się je ominąć.

 

Jeżeli posiadasz telefon z NFC, aby korzystać z płatności mobilnych nie możemy mieć ani odblokowanego BL, ani zainstalowanego roota.

Czy odblokowywać?

Unlock bootloader Xiaomi

Jeżeli twój telefon używa NFC, niekocznienie. Jeżeli boisz się, że Twój telefon zostanie zgubiony albo ukradziony to też lepiej będzie gdy BL pozostanie zablokowany.

W każdym innym przypadku polecam odblokowanie BL.