Podsumowanie roku 2017 Xiaomi

Podsumowanie roku 2017 dla Xiaomi

Rok 2017 nie przyniósł wielkich zmian, ani nowych absolutnie rewolucyjnych produktów w samej ofercie firmy, rok 2016 był na tym polu lepszy. Na pewno był to rok przełomowy, jeżeli chodzi o Xiaomi w Polsce.

Xiaomi w Polsce

Wcześniej gdy mówiłem, że zajmuje się smartfonami Xiaomi, rozmówcy najczęściej pytali – Co to jest te Xiaomi? Takie rozmowy dzisiaj już praktycznie nie mają miejsca. Świadomość i rozpoznawalność marki wzrosła. Stało się tak z kilku pryczyn:

  • reklamie w mediom,
  • polskiej dystrybucji
  • dostępności telefonów w ofertach operatorów gsm
  • rekomendacjom znajomych, którzy kupili telefony cześniej

Polacy wiedzą, że firma Xiaomi istnieje, produkuje dobre telefony i jest bezkonkurencyjna w kategorii jakość/cena.

Teraz telefony chińskiego producenta można bez większych problemów zobaczyć w prawie każdej galerii handlowej albo nawet w supermarketach. Większość klientów którzy zakupili telefony od nas w 2016 roku nigdy wcześniej nie miała z nimi kontaktu.

Koniec monopolu ABC Data?

Pojawił się drugi oficjalny dystrybutor w Polsce Ingram Micro Poland. Niestety w tej chwili jeszcze dla klientów nie oznacza to nic. Abc Data i Micro Poland nie są bezpośrednią konkurencja. Firmy do sprzedaży wykorzystują inne kanały dystrybucji i pod tym względem nie wchodzą sobie w drogę.

Cena telefonów w dystrybucji ABC DATA spadła. Dzięki temu sieci jak Media Expert czy X-Kom mogły obniżyć ceny.

Rynek sprzedaży smartfonów Xiaomi stał się trudniejszym i bardziej wymagająca dla sprzedawców którzy sami importują telefony, ponieważ pojawiła się duża konkurencja.

Nasza firma dalej posiada telefony Xiaomi w swojej ofercie. Sprzedawaliśmy je jako jedni z pierwszych w Polsce. W Białymstoku konkurencje mamy dopiero od drugiej połowy 2017 roku. Wcześniej smartfony nie były dostępne jedynie naszym sklepie. Na szczęście my mamy na tyle komfortową sytuację, że sprzedażą Xiomi nie musimy się przejmować, naszym głównym profilem działalności jest serwis. Tym więcej użytkowników Xiaomi tym dla nas lepiej, niezależnie gdzie telefon został wcześniej nabyt 🙂

Użytkownicy na obniżce cen telefonów też zyskują, czasami potrafi się to niestety odbić na samej jakości obsługi po sprzedażowej ale to już temat na inną historię.

Już mnie nie dziwi, gdy słyszę charakterystyczny dźwięk domyślnego dzwonka xiaomi w sklepie czy autobusie. Większość młodych osób kupując nowy telefon wybiera jedyną słuszną markę.

Nie dziwi mnie to. Ja tego wyboru dokonałem już ponad 5 lat temu. Właśnie od tego czasu nasza firma zajmuje się smartfonami Xiaomi. W 2016 roku również ja podjąłem decyzję, że Error Serwis, będzie się specjalizował wyłącznie w Xiaomi. Przyznanie się do tego jest cholernie łatwe, to była dobra decyzja.

Najpopularniejsze modele Xiaomi.

Podsumowanie roku 2017 dla Xiaomi

Najpopularniejszy i najczęśćiej wybierany model Xiaomi w 2017 roku to. . .  . no kto by się tego spodziewał?  Xiaomi Redmi Note 4 Snapdragon.

 

 

Redmi Note w 2017

Telefon występuje w2 wersjach. Różnią się od siebie proceorem. Wyróżniamy Redmi Note 4 z procesorem Snapdragon 625 oraz Redmi Note 4 z procesorem Mtk helio x20.

Procesor MTK jest wydajniejszy i nieco szybszy niż Snapragon 625 w modelu bliźniaczym. Na tym kończą się jego zalety. Bowiem Snap wygrywa w kategorii energooszczędności, temperatury pracy i awaryjności. Redmi Note 4 MTK nie jest dostępny w oficjalnej Polskiej dystrybucji.

Cofnijmy się do przeszłości 😉 Gdy Xiaomi publicznie podało informacje, że Redmi Note 4 Snapdragon, będzie oparte na modelu 625 wywołało to duże kontrowersje. Dlaczego następca został wyposażony w mniej wydajny model niż poprzdnik? Serce Redmi Note 3 stanow model 650, jest on szybszy niż 625 (o około 25%). Ciężko się dziwić, że niektórzy użytkownicy nie rozumieli dlaczego w nowszym modelu został zastosowany mniej wydajny procesor.

Na początku również ja nie rozumiałem tej zmiany. Teraz wiem, że decyzja była słuszna. Procesor Snapdragon 625 jest jednym z najlepszych spośród wszystkich jednostek kiedykolwiek stosowanych w urządzeniach mobilnych! Jego szybkość i wydajność jest w pełni wystarczająca dl 95% użytkowników. Snapdragon 625 jest jednostką energooszczędną o niskiej temperaturą pracy oraz – co szczerze nas zdziwiło – jest praktycznie bez awaryjny. Przez nasz serwis przeszły setki sztuk Redmi Note 4. Płyta główna była uszkodzona zero razy. Ani jednej sztuki w której procesor odmówił posłuszeństwa albo uległ przegrzaniu. Nie możemy tego powiedzieć o wersji z MTK.

Drugim modelem pod względem popularności okazał się Redmi 4X

Który można porównać do solidnego rzemieślniczego wyrobu. Po prostu dobry, mało awaryjny następca, Redmi 3 i Remi 3S. Redmi 4X posiada świetnym czasie pracy na jednym ładowaniu. Jego jedynym minusem jest brak quick charga. Przy baterii 4100 mHz pełne ładowanie może trwać powyżej 2.5 godziny. Tą niedogodność rekompensuje długość pracy – nie znalazłem lepszego telefonu pod tym względem.

Prawdę mówiąc seria Redmi 4 i Redmi Note 4 nie wniosła żadnych rewolucyjnych zmian w porównaniu do poprzedników z serii 3.

Modele Flagowe

Podsumowanie roku 2017 dla Xiaomi

Mi6 okazał się naprawdę dobrym modelem. Miałem duże obawy, ponieważ mi5 uważam za najgorszy model wyprodukowany przez Xiaomi pod względem awaryjności. Następca unikną błędu poprzednika. W  MIUI 9, poprawiono aplikacje obsługująca apart. Obecnie MI6 z najnowszym oprogramowaniem nie ustępuje pod względem jakości fotografii nawet S8 Samsunga, który był uważany za telefon z najlepszą jakością zdjęć wśród urządzeń mobilnych na androidzie. Gdy dodamy, że MI6 kosztuje połowę tego co S8 odpowiedz, który flagowiec jest obecnie najlepszym wyborem jest dla mnie oczywista

Mi mix 2 Stal się świetną propozycją, dzięki zmniejszeniu rozmiaru ekranu do 5.9 cala w połączeniu z prawie bezramkową budowa stał się o prostu poręczniejszy. Nie musimy się bać o jego zbyt duży rozmiar.mi-mix-2-specs-10

Seria mi note została unicestwiona. Co prawda Mi Note 3 jest dobrym modelem, wyposażonym w świetny aparat fotograficzny.  Ale jest to teraz przedstawiciel wyższej klasy średniej. Nie jest to już model flagowy wyposażony w high-endowe podzespoły. Podejrzewam że Xiaomi zrobiło to z myślą, aby Mi Note 3 nie konkurował z Mi Mixem 2 o miano najlepszego wyboru w klasie premium.

Pozostałe Modele

Mi A1 który niedawno dostał aktualizacje do Androida 8 , jest pierwszym smartfona Xiaomi z czystym Androidem. Co to oznacza? Nie ma na nim MIUI. Czy jest to wada czy zaleta zależy od użytkownika. Na pewno model polecam osobom które uwielbiają same kombinować i testować najnowsze wersje oprogramowania. Według zapowiedzi będzie to telefon który jako jeden z pierwszych dostanie aktualizacje do Androida 9 P.

Redmi Note 5A – czyli 5.5 cali w wersji budżetowej. Nie jestem zwolennikiem serii A. Moim zdaniem lepiej dopłacić te 200-300 zł do chociażby Redmi Note 4. Jeżeli już musisz kupić ten model , zwróć uwagę, że wersja 2/16 jest wyposażona w procesor Snapdragon o numerze 425 a wersja 3/32 wyższy model 435.  Testowałem oba procesory i wersja 435 jest zdecydowanie lepszą jednostka pod względem wydajności, energooszczędności i temperatury pracy. Ilość rdzeni pominę, bo nie jest ona w przypadku urządzeń mobilnych wartością istotną. Niezależnie od tego co myślę osobiście, tego telefonu da się używać bez ciskania przekleństwami. Powiem więcej – mniej wymagającym użytkownikom może ten model wystarczyć. Nadaje się doskonale na pierwszy telefon dla dziecka 😉

Aktualizacja do MIUI 9

MIUI9_Aktualizacja do miui 9 rozpoczęła się we wrześniu i jeszcze trwa. Miui 9 okazał się świetnym szybkim systemem. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj. Przez większość czasu aktualizacja przebiegała niemal bezboleśnie dla użytkowników.

Dopiero kilka dni temu, zaczęliśmy dostawać sygnały, o problemach i bootlopach ktore spowodowała nieudana próbą aktulizacji.

WAŻNE !! Xiaomi zaleca robienie kopii danych przed KAŻDĄ aktualizacją MIUI. PODKREŚLAMY – przed aktualizacja DO MIUI 9 WYKONAJ BACKUP DANYCH

Zmiana wersji z 8 na 9 jest dużo większą ingerencją niż małe aktualizacje wewnątrz jednej wersji.

Zobaczymy jak sytuacja będzie wyglądać w styczniu. Ale jest i tak lepiej niż myślałem . Problemów z bootlopem

miui 9

spodziewałem się od września.

Xiaomi to nie tylko telefony

Xiaomi to nie tylko telefony. Firma posiada w ofercie także komponenty do instalacji inteligentnego domu. Znajdziemy tam kamery, roboty odkurzacze, oświetlenie, alarmy i czujniki. Wszystko jest sterowane za pomocą aplikacji Mi Home. Firma stale pracuje i udoskonala swój system. W ostatnim roku sama aplikacja Mi Home przeszła wiele zmian w celu udoskonalania pracy w innych regionach niż Chiny (gdzie działa świetie).

Mamy już coraz więcej komponentów Mi Home zainstalowanych w naszym serwisie, zapraszamy wszystkich którzy chcieliby zobaczyć i porozmawiać o tym jak wspomniany zestaw działa 🙂

Zapomnieliśmy o czymś? Macie coś do dodania? Zapraszam do komentarzy!

 

Pomogliśmy? Polub nasz profil na FB!