Jak zainstalować miui przez miflash?

Jak zainstalować miui przez miflash?

[Jest to zaaktualizowana wersja wpisu z 2017 roku, artykułu „Jak zainstalować MIUI 9”. Instalacja przez fastboot jest nadal aktualna, miui 9 już nie]

Co to ten miflash i fastboot?

Miflash jest to program wydany oficjalnie przez Xiaomi. Służy do wgrywania, oprogramowania do telefonów komórkowych Xiaomi, korzystając z trybu fastboot.

Za pomocą miflash a można wgrać tylko i wyłącznie wersję miui global. Jest to oficjalny oprogramowanie wspierane i wydane przez naszą ulubioną firmę. Instalacja oprogramowania przez MiFlasha jest nieco łatwiejsza niż przy instalacja za pomocą TWRP . Ma też więcej ograniczeń. Największym z nich jest ograniczenie możliwośći instalacji oprogramowania do tego producenta. Sam używam miflasha jako taką furtkę bezpieczeństwa kiedy inne sposoby zawodzą. 

Potrzebujesz:

Kiedyś najnowsze wersje oprogramowania było dostępna na oficjalnej strony xiaomi: http://en.miui.com/a-234.html 

Przez tryb fastboot można instalować tylko i wyłącznie romy w formacie fastboot. Global występuje w kilku wersjach. Cztery najpopularniejsze.

Wersja China Stable – to chińska wersja oprogramowania, bez języka polskiego. Omijamy te oprogramowanie.
Wersja China Developer – wersja chińska z miui 9.
Global Stable – wersja oprogramowania dla użytkowników spoza chin, czyli również dla nas. Jest to ostatnia dopracowana i stabilna wersja oprogramowania. Na tą chwilę na MIUI 8.

Global Developer – jak wyżej, ale zawiera najnowszą wersję oprogramowania na MIUI 9. Tej wersji szukaliśmy. Jeżeli twój telefon nie posiada oficjalnej wersji global/ma procesor MTK, albo nie został wymieniony wyżej to opisany w tym poradniku sposób instalacji nie zadziała.

Przykład: Redmi Note 4 w wersji z procesorem snapdragon 625. Chcesz zainstalować MIUI9 przy pomocy MIFlasha. Wybierasz następujący ROM:

Nie wiesz jaką masz wersję Redmi Note 4? Na pudełku znajdziesz

Uwaga: Sprawdz nawet kilka razy, że pobierasz dobrą wersję oprogramowania. Teoretycznie zła wersja nie powinna w ogóle zacząć się instalować, możemy wtedy mówić o szczęściu, bo  Flashowanie złej wersji oprogramowania może doprowadzić do ciężkiego uszkodzenia ROMu.

Instalacja

Kiedy masz już odblokowany telefon, program MiFlash oraz odpowiednie oprogramowanie do telefonu, czas na instalację.

Plik z ROMem do MiFlasha jest w formacie tgz. Trzeba go rozpakować dwa razy. Rozpakowujesz plik z końcówką tgz. Ponownie rozpakowujesz plik z końcówką tar. Powinno to wyglądać tak:

Ważne: Ścieżka pliku nie powinna zawierać ani jednej spacji. Redmi Note 4 – Zapis błędny, Redmi_Note_4 – poprawny. 
[Nie weryfikowałęm tej informacji od lat, ale po co zmieniać coś co dobrze działa?]

Przykład

Źle:

Dobrze:

Następny krok to instalacja MiFlash i wprowadzenie telefonu w tryb fastboot (power + vol-). Następnie uruchamiasz MiFlasha i podłączasz telefon do komputera.

MiFlash

Miflash
  1. Refresh – wyszukuje podłączone urządzenia w trybie fastboot i edl.
  2. Select – tutaj podajesz ścieżkę do folderu w którym znajduje się ROM. Ścieszka nie powinna zawierać żadnej spacji.
  3. Podczas flashowania wskazane jest Clean All. Save user data teoretycznie pozwala zachować pliki w pamięci telefonu. W praktyce bywa z tym różnie, dlatego zrób wcześniej kopie zapasową wszystkich ważnych plików.
  4. Gdy wszystko wygląda jak na zdjęciu wciskamy Flash. Ponownie zaznaczam, że BL musi być odblokowany. Na szczęście gdy spróbujesz tego na zablokowanym telefonie nie spotkają Cię żadne przykre konsekwencje, proces się nie uruchomi.
  5. Na marginesie: Cała instalacja wygląda identycznie gdy telefon jest w trybie EDL (Emergency Download Mode). Telefon zamiast ciągu liter i cyfr będzie wykrywany na którymś z COM. Różnica polega na tym, że wtedy nie trzeba mieć odlbokowanego bootleadera. Niestety bez fizycznej ingerencji/wcześniejszego odblokowania BL, ten tryb w nowych modelach również jest zablokowany.
  6. Jeżeli wszystko poszło poprawnie cały proces się zakończy po kilku minutach i zobaczysz:
miflash sukces

Proces zakończony sukcesem. Uruchom telefon ponownie przyciskając przycisk power w wypadku gdy urządzenie nie zacznie się restartować samo.

Pierwsze uruchomianie telefonu po Flashu może trwać do kilkunastu minut. Czekamy aż zobaczymy: