Jak sprawdzić ROM w Xiaomi

Jak sprawdzić rom w Xiaomi?

Soft (ROM, MiUi) w Smartfonach składa się z dwóch części:

  1. Baza – W przypadku Xiaomi (oraz 90% smartfonów na świecie) jest to zawsze Android. Najnowsza wersja to Android 7.1
  2. Nakładka na Androida – która w przypadku Xiaomi nosi nazwę MiUi. Najnowsza wersja to MiUi 8. MiUi 9 ujrzało światło dzienne. Do końca września wszystkie telefony dostaną aktualizację.

China Stable

Wersja obsługująca tylko język chiński i 70% angielskiego, bez zainstalowanego Google Play. Powiem, że jest to bardzo dobra wersja oprogramowania. Być może nawet najlepsza i najlepiej zoptymalizowana. Ma jednak jedną, małą wadę – jest bezużyteczna dla europejczyków. Angielski raczej służy tu tylko jako dodatek i nie obejmuje tłumaczenia całości oprogramowania, domyślna klawiatura nie nadaje się do pisania itp.

Dla nas europejczyków China Stable ma tylko jedną zaletę. Nie jest to syfmiui. Jest to bezpieczna wersja oprogramowania.

Global

Bardzo dobry ROM, wspierany przez Xiaomi. Posiada automatyczne aktualizacje, nie przebija się w nim język angielski. Wersja działa stabilnie. Jako jedyny (chociaż w MIUI 9 ma się to zmienić) ROM posiada OTA (over-the-air) czyli aktualizacje z poziomu telefonu. Niestety wersja global nie jest dostępna na wszystkie smartfony, jedynie na te które Xiaomi przeznaczyło na rynek inny niż Chiński.

Lista telefonów wspieranych przez Xiaomi w Europie

Czyli które telefony posiadają wersję Global:

MiMix, MiNote 2, Mi5, Mi5s, Mi5s Plus, MiMax 32/64/128, Redmi Note 3 Pro, Redmi Note 3 SE, Redmi 3, Redmi 3Pro, Redmi 3S, Redmi Note 4, Redmi Note 4x, Redmi 4A, Redmi 4X, Redmi 4 Pro.

Jeżeli masz wersję Global, a Twojego smartfona nie ma na ww. liście. Masz SyfMIUI.

Przykład Syfmui

Note-3-syfmiui
Kliknij aby powiększyć

MiUi Polska

 Uważany za najlepszy, polski ROM, zbliżony do Globala. Global i MIUI Polska to jedyne stabilne opragramowanie do telefonów Xiaomi. Na pierwszy rzut oka oprogramowanie wygląda identycznie. Używanie ich jest również bardzo podobne 😉 Jestem pewien, że istnieje duża grupa użytkowników która nawet by nie zauważyła zmianę jednej wersji na drugą.

Czym MIUI Polska różni się od Globala

MIUI Polska wydane jest na każdą wersję telefonu. Global nie. Oznacza to nie mniej nie więcej, że posiadając jeden z poniższych modeli:  Mi4c, Mi4s, MiNote Pro, Redmi Pro, Redmi Note 3 (MTK), MiPAD2, MiPAD3 na MIUI jesteśmy „skazani”. Tak samo jeżeli jakikolwiek z ww. telefonów twierdzi, że posiada wersję global jest to SyfMIUI.

MIUI Polska nie posiada OTA (Ovet-the-air) Czyli aktualizacji bezpośrednio z poziomu telefonu. Aktualizacja oprogramowania jest tutaj niestety sporo trudniejsza niż w wersji Global.

Instalacja MIUI Polska wymaga odblokowanego bootladera za wcześniejszą zgodą od Xiaomi. Z tego powodu bardzo mała ilość sprzedawców decyduje się na jego tego systemu. Wersję Global można zainstalować na zablokowanym telefonie.

MIUI Polska posiada dużo drobnych usprawnień (np. pisanie smsów gdy telefon jest w pozycji pionowej) oraz ma większe możliwości personalizacji niż Global.

Przykład MIUI Polska

miui-polska
Kliknij aby powiększyć

SYF MIUI

ROM Chińskiego Pośrednika, cudaczne wersje wgrywane przez chińczyków. Zawsze podszywa się pod wersję Global. Posiada jednak niedoróbki w postaci przebijającego się języka angielskiego. Nie całe menu jest spolszczone. Automatyczna aktualizacja najczęściej nie działa (chociaż ostatnio pojawiły się wersje, które ją obsługują)

UWAGA! To niebezpieczna wersja ROMu. Nigdy do końca nie wiadomo czego się po niej spodziewać. Znany jest przykład Redmi Note 3, który łapał bricka podczas jednej z cotygodniowych, automatycznych aktualizacji (brick to tzw. „uceglenie” telefonu, czyli jego funkcjonalność jest porównywalna z funkcjonalnością cegły, przestaje reagować na włącz/wyłącz, potrafi się ciągle restartować, aż do momentu rozładowania baterii, po wciśnięciu przycisku POWER Android ładuje się w nieskończoność). Nie wiadomo czy nie są tam również zainstalowane aplikacje szpiegujące użytkownika i wysyłające dane do Chin.

Więcej informacji jak rozpoznać SYF MIUI

Przykład Syfmiui

syfmiui
Kliknij aby powiększyć

Przykład Syfmiui 2

syfmiui 2
Kliknij aby powiększyć

INNE – Bety/ Autorskie ROMy / CyanogenMod / Lineage OS

Najogólniej można stwierdzić, że mieszczą się tutaj wszystkie systemy, które nie są MIUI by Xiaomi.eu (w tym polska) , Globalem i SYF MIUI. Możemy znaleźć sporo ROMów nieoficjalnych w wersji beta/experymentalnej. Cyanogen Mod i Lineage OS np. w ogóle nie opierają się na nakładce MIUI. Przyznam, że czasami jest to bardzo pomocne. (Usługa lokalizacji MiCloud działa tylko w MIUI). Tutaj też istnieją świetne wersje oprogramowania jak i te do kitu. Jest to ciekawa kategoria na temat której kiedyś jeszcze coś napiszę.

Gdzie znajdziemy informacje na temat oprogramowania.

Krok 1

Ustawienia Telefonu

Ustawienia Telefonu
Kliknij aby powiększyć

Krok 2

Informacje o telefonie

Informacje o Telefonie
Kliknij aby powiększyć

Krok 3

Wersja MIUI

Wersja MIUI
Kliknij aby powiększyć