Jak dbać o baterie w telefonie

Wszystko co musisz wiedzieć na temat ładowania baterii w telefonach komórkowych.

  1. Jaki rodzaj baterii stosujemy w urządzeniach mobilnych.

Czyli jak dbać o baterię w telefonie.

Baterie bardzo często nazywane są wąskim gardłem czy najsłabszym ogniwem w smartfonach. Technologia stosowana do ich produkcji rozwija się zdecydowanie za wolno. Obecnie prawie każde nowe urządzenie wyposażone jest w baterie litowo-jonowe.

Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedział jak obchodzić się z baterią w Twoim telefonie. Dla mnie osobiście bateria jest istotną sprawą. Nie lubię gdy telefon muszę ładować codziennie. Sprawę monitoruje praktycznie od pojawienia się na rynku pierwszych smartfonów. Temat jest jeszcze istotniejszy od kiedy większość telefonów robione jest w technologii unibody – czyli wymiana baterii przez zwykłego Kowalskiego jest obecnie praktycznie niemożliwa.

Formatowanie baterii? Zapominamy o istnieniu tego zwrotu.

bateria blue

Nowy telefon i nowa bateria. Pamiętam jak kilka lat temu występował tzw. efekt pamięci baterii i sami producenci zalecali aby nową baterię naładować do 100% i rozładować do 0, przynajmniej trzy razy. Potocznie zaczęto nazywać to formatowaniem baterii (błędnie zresztą – prawidłowa forma to formowanie baterii). Nie róbcie tak pod żadnym pozorem!

Zalecenie nie jest już aktualne. Obecnie szkodzi baterii. Formowanie baterii miało faktycznie sens, kilka lat temu. Stosowano wtedy ogniwa niklowo-kadmowe – tej technologii nie stosuje się w obecnych urządzeniach, wszystkie nowe ogniwa wykonane są na ogniwach litowo-jonowych. Wyjaśnię zagadnienie dokładniej w dalszej części artykułu.

2. Jak i kiedy ładować baterię?

Rozładowana BateriaBateria najlepiej się czuje gdy  jest naładowana w przedziale od 50% do 75%. Najważniejsze aby unikać rozładowania baterii do 0%! Może to doprowadzić do uszkodzenia całego ogniwa.

Niewskazane jest też aby ogniwo było naładowane na więcej niż 80%. Nie jest to aż tak szkodliwe jak niski stan baterii, ale też ma znaczenie.

No dobrze więc kiedy najlepiej zacząć ładować naszą baterię?

W idealnym świecie byłby nakaz aby baterię ładować gdy spadnie poniżej 50%, a przestawać ładować gdy wzrośnie ponad 75%. Wszyscy jednak wiemy, że jest to praktycznie niewykonalne. Dlatego z zachowaniem zdrowego rozsądku.

Podłączaj ładowarkę na poziomie 20-25%. Odłącz po przekroczeniu 80%.

Naładowana bateria

Często podłączenie telefonu do ładowarki?

Dla niektórych może to być zaskoczeniem. Częste ładowanie telefonu nie szkodzi baterii, wprost przeciwnie, jest dla naszego telefonu najlepsze (pod warunkiem, że nie łamiemy punktu wcześniejszego)

Baterie przechowujemy naładowane mniej więcej na 50-60%.

Długie ładowanie baterii

Wielu użytkowników zostawia podłącza woje komórki do ładowania na całą noc. Nie da się jednoznacznie orzec, że jest to proces szkodliwy. Po osiągnięciu 100% bateria zostaje odłączona a telefon pobiera energię bezpośrednio z gniazda.

Nie oszczędzaj na dobrej ładowarce.

bateria MiWszystkie telefony komórkowe ( seria Xiaomi Redmi Note jest bardzo na tym punkcie czuła) należy ładowanć oryginalną albo dobrą i sprawdzoną ładowarką.

Znam tylko jedno dobre miejsce dla ładowarek kupionych w supermarketach za 5 zł – kosz  ( na elektrodpady).  Produkcja i sprzedaż śmieci powinna być wręcz zakazana

Ładowarka niskiej jakości:
Nie pracują wystarczająco stabilnie. Są słabo zabezpieczone przed skokami napięcia.
Grozi to uszkodzeniem baterii i portu ładowania. W naszym serwisie widzieliśmy zdecydowanie zbyt dużą ilość urządzeń których nie dało się już odratować, przez ładowarkowe.

Uważajcie w szczególności na ładowarki samochodowe, niejeden smart fon stracił przez nie życie.

Temperatura

Bateria nie lubi wysokiej temperatury, należy szczególnie uważać aby telefonu nie zostawiać w miejscach nasłonecznionych może to doprowadzić do uszkodzenia całego telefonu. Jeżeli twój telefon potrafi się nagrzewać podczas używania aplikacji albo gier, nie pozostanie to bez wpływu na długość życia baterii

Nie korzystaj z baterii podczas ładowania telefonu!

Oducz się korzystać z telefonu podczas ładowania. Telefon komórkowy który jest podłączony do gniazdka elektronicznego będzie ładował baterię, ale nie będzie jednocześnie zasilał telefonu. Dla zobrazowania, chodzi mi o to, że smartfony nie posiadają  mechanizmów stosowanych np. w laptopach, które będąc podłączone do gniazdka są jednocześnie podtrzymywane  i ładowane przez prąd stały.

Telefon omija baterię i pobiera prąd z gniazdka tylko w jednym przypadku – gdy bateria jest już maksymalnie naładowana. W innym przypadku bateria musi pracować dwa razy intensywniej – pobiera i oddaje energię jednocześnie.

O ile podczas ładowania telefonu przeprowadzisz krótką rozmową, sprawdzisz smsy bądz maila nie spowoduje, że świat się zawali to już oglądanie filmów albo granie w gry może doprowadzić do śmierci baterii.

Czyli podsumowując:bateria szara

Aby bateria zachowała jak najdłużej swoją żywotność należy ładować  ją krótko i często, nie należy dopuszczać aby poziom energii spadał poniżej 20% i wzrastał powyżej 90%, używać tylko dobrych jakościowo ładowarek,  a podczas procesu samego ładowania nie używać telefonu.

Twoja bateria jest w kiepskim stanie?
Zleć nam wymianę!

Jesteśmy w stanie wymienić baterię w większości modeli telefonów. Baterie do Xiaomi i  iPhone zwykle mamy na stanie w naszym serwisie na Antoniukowskiej 11 lok.1 w Białymstoku. Telefon nie tylko będzie działał dłużej na jednym ładowaniu.

Fani marki Apple byli nie tak dawno oburzeni, faktem, że firma celowo spowalniała iPhony, gdy bateria była w złej kondycji.

Gdy masz wrażenie, że Twój telefon robi się coraz grubszy, zaczynasz dostrzegać, że obudowa się rozszczelnia to nie masz ani wyboru ani czasu do stracenia. Baterie potrafią puchnąć, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do trwałego uszkodzenia podzespołów lub wyświetlacza.

 

Dowiedziałeś się czegoś nowego?

Polub nasz profil na Facebooku: